Böğürtlen Çeşitleri Ve Özellikleri

Böğürtlen Meyvesi Özellikleri

Yetiştiriciye gerek kalmadan bile doğada kendi kendine yetişebilen bir bitki olan bu meyve, dikkat çekici görüntüsü ve lezzetiyle eşsiz bir meyve olmaktadır. Çok farklı çeşidi bulunan böğürtlenin şeklinin, tadının ve görüntüsünün de türden türe değişiklik göstermesi mümkündür.

Yabani üzüm, diken çileği, kedi dutu gibi isimlerle de bilinen böğürtlenin çoğu zaman yol kenarlarında ve çalılıklarda da yetişebildiği görülmektedir. Sadece meyvesi ile değil yaprağı ve köküyle bile insan sağlığını çeşitli şekillerde faydalı olabilen bu meyve çok zengin bir tür çeşitliliğine sahiptir.

Bursa Dikensiz Böğürtleni

Ülkemizde yaygın şekilde geniş alanlarda üretimi yapılan böğürtlen çeşitlerinden biri olan Bursa Dikensiz Böğürtleni son derece kuvvetli ve çalı yapısındaki ağaç formuyla diğer çeşitlerden ayrılır. Dikensiz bir yapıya sahip olan bu türün meyveleri orta irilikte ve uzunca olmaktadır. Olgunlaştığında koyu renge ulaşan bu böğürtlen çeşidinin içi ise sulu, ekşi bir aromaya sahiptir. Temmuz ortalarında olgunlaşmaya başlayan bu böğürtlen yaz boyunca aşamalı bir şekilde olgunlaşmasını sürdürmektedir.

Chester Böğürtleni

Bitkisi çok güçlü bir şekilde büyüyen chester türü sürgünlerinin dikensiz olmasıyla diğer böğürtlen çeşitlerinden ayrılabilmektedir. Sarı pas hastalığına karşı son derece dayanıklı bir yapıya sahip olan bu meyvenin olgunlaşması Temmuz ortalarında başlayarak Ekim ayının sonuna kadar sürmektedir. Bursa bölgesinde yetiştirilen çeşitlerinden biri olan Chester meyvelerinin iri, hafif konik yapıda ve çok sulu olmasıyla sevilir. Diğer türlere göre Chester’ın tadı daha tatı olmaktadır.

Bursa bölgesinde yetiştirilen böğürtlenlerin çeşitlerinden biri olan Chester meyvelerinin iri, hafif konik yapıda ve çok sulu olmasıyla sevilir. Diğer böğürtlen türlerine göre Chester’ın tadı daha tatı olmaktadır.

Japon Böğürtleni

Türleri arasında aromasıyla eşsiz bir lezzete sahip olan Japon böğürtleni turuncudan koyu kırmızıya kadar giden tonlarıyla öne çıkmaktadır. İki yıllık dallarda meydana gelen bu böğürtlenlerin türü Temmuz ayından başlamak üzere Ağustos ayının son dönemlerine kadar hasadı devam eden meyvelerdendir. Çok düşük sıcaklıklara karşı da dayanıklı bir türdür.

Karaka Black Böğürtleni

Hoş kokulu böğürtlen türlerinden biri olan Karaka Black Böğürtleni hasadı Haziran ayından başlayıp Eylül ayına kadar devam edebilen bir böğürtlen türüdür. Raf ömrü bakımından son derece uzun bir süreyi kendisinde muhafaza eden bu meyve saksıda yetiştiricilik için de uygun yapıdadır. Sulaması yetiştirildiği yerine yağış ve toprak özelliklerine bağlı olarak 10 ile 15 günde bir yapılması gereken bu türün her rakımda rahatlıkla dikilebilmektedir.

Arapaho Böğürtleni

Sürgünleri dikensiz olan ve çalı formunda gelişim gösteren böğürtlen çeşitlerinden Arapaho Böğürtlen orta irilikte ve yuvarlak yapıda bir meyvedir. Olgunlaşmasının ardından koyu renkleri alan bu böğürtlen türü çok kaliteli bir meyve olmaktadır. Depolanmaya uygun olmayan bu meyve böğürtlen türü arasındaki en verimli türlerden biridir.

Brazos Böğürtleni

Anavatanı Amerika olan brazos böğürtlen sürgünleri dikensiz ve kuvvetli formda gelişen bir ağaçtır.

Meyveleri orta iri ile iri arasında bir yapıya sahip olan bu böğürtlen türü sulu, ekşi ve iyi aromalı bir yapıya sahiptir. Son derece kaliteli bir meyveye sahip olan bu böğürtlen orta dönemde çiçeklenen türlerden biri olmaktadır.

Rubus Tayberry

Kırmızı ahududu ile böğürtlenin melezlenmesi ile bir araya getirilmiş olan böğürtlen çeşitlerinden biri olan Rubus Tayberry Medena iri meyvesi, çok tatlı ve lezzetli iç meyvesiyle diğer böğürtlen çeşitlerinden ayrılan bir yapıdadır. Sıcaklığın eksi derecelere kadar düştüğü durumlara son derece dayanıklı olan bu tür adını İskoçya’daki Tay nehrinden almaktadır.

Böğürtlen Nasıl Yetiştirilir?

Kendine özel ekme ve hasat zamanı bulunmayan genellikle kendiliğinden yetişen bir yapıya sahip olan böğürtlen nasıl yetiştirilir diye sorulursa burada öncelikle böğürtlenin faydaları hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Buna göre böğürtlenin kullanılacağı alana bağlı olarak böğürtlenin nasıl yetiştirileceğine de karar verilmektedir.

Böğürtlenler Nerede Yetişir?

Tıpkı nasıl yetiştirildiğinde olduğu gibi böğürtlen nerede yetişir konusunda da böğürtlenin öncelikli olarak kendi başına yetiştiğini tekrar hatırlamak gerekmektedir. Özel bir yetiştirme alanına gerek duymadan doğanın etkisiyle kendiliğinden genellikle çalılık, fundalık alanlarda, yol kenarlarında ve bahçe çitlerine yakın bölümlerde yetişmektedir.

Suyu sevdiği için yağmurun fazla olduğu yerlerde daha sık görülen böğürtlenler sarmaşık halinde büyümesinin yanı sıra aynı zamanda yerde sürünerek de büyüyebildiği için bulunduğu ortamın şartlarına göre büyüme şekillerini oluşturmaktadır. Mayıs ile ağustos ayları arasında çiçeklenme gerçekleştiği için toplanma dönemi buna göre ayrılmış zamanlarda böğürtlenden en iyi yetişme verimini almak ad mümkündür.

Böğürtlenler Hangi Ayda Olur?

Yabani bir bitki olmasına rağmen çok kısa sürede bozulabilen ve yetiştikten sonra hızla tüketilmesi gereken böğürtlen hangi ayda olur diye sorulursa bu zamanın Temmuz ile Ağustos ayları arasında yayılabilen bir dönem değişikliğinde olduğu bilinmelidir.

Haftada 2 ya da 3 kez hasat yapılmasını gerektiren bu dönemlerde çoğunlukla sabah 8 ile 10 saatleri arasında böğürtlenin toplanmasına ağırlık verilmelidir.

Böğürtlenin Faydaları

Kendiliğinden yetişebilen ve çok özgün bir tada sahip olan böğürtlen faydaları bakımından da tüketimi sonrasında insan sağlığını olumlu yönde geliştiren pek çok özelliğe sahiptir.

Mineraller ve vitamin içerikleri bakımından son derece zengin olan böğürtlen özellikle C vitamini içeriğiyle vücutta bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve antioksidan özelliklerinin ortaya çıkması yönüyle faydalarını ortaya koyabilmektedir.

Yorgunluk ve halsizlik problemine karşı vücudu dinçleştiren ve güçlendiren bir yapıya sahip olan böğürtlenin, kansere karşı koruyucu bir özellik de gösterir. Mesane taşlarının düşürülmesinden adet kanamalarının azalmasına kadar pek çok noktada böğürtlenin faydalı olmaktadır. Kan şekerini düzenleyici bir yapıya sahip olan böğürtlenin tüketimi ayaklardaki yorgunluğun giderilmesi,cildin çok daha gergin ve parlak bir görünüm kazanması ile solunum yollarındaki rahatsızlıkların önlenmesi aşamalarında da etkili olmaktadır.

Böğürtlen Yaprağı Çayı ve Faydaları

Ekşi tatlı karışımı bir tada sahip olan böğürtlen yaprağı çayı ve faydaları böğürtleni çok daha değerli bir meyve haline getirmektedir. Magnezyum, iyot ve fosfor gibi mineraller bakımından son derece zengin bir yapıda olan böğürtlen çayı antioksidan özelliği ile vücut dışına serbest radikal yapıdaki maddelerin atılmasını sağlar. C vitaminini çay yoluyla alarak kemik dokularının güçlenmesi de sağlanabilmektedir. Çayın ağız içinde meydana gelen yaralar konusunda hızlı şekilde kendini var eden iyileştirici bir etkisi de bulunmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonlarına karşı da etkili bir yapıda olan bu çay sayesinde lif bakımından zengin bir meyvenin çayı olmasından dolayı diyet dönemlerinde zayıflamaya karşı olumlu bir etki elde etmek de mümkündür.

Çayın ağız içinde meydana gelen yaralar konusunda hızlı şekilde kendini var eden iyileştirici bir etkisi de bulunmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonlarına karşı da etkili bir yapıda olan bu çay sayesinde lif bakımından zengin bir meyvenin çayı olmasından dolayı diyet dönemlerinde zayıflamaya karşı olumlu bir etki elde etmek de mümkündür.

Böğürtlen Şurubu Faydaları

Hem doğada var olduğu haliyle hem de yaprağıyla birlikte hazırlanabilen çayıyla son derece faydalı olan böğürtlenin şurup halinde tüketildiğinde de çok sayıda yararı bulunmaktadır. Bu açıdan böğürtlen şurubu faydaları değerlendirildiğinde bu şurubun göğüs ve solunum yolları rahatsızlıklarında öncelikli olarak oldukça yararlı olduğu bilinmektedir.

Ayrıca şurubun doğrudan yaralara sürülmesi halinde yaraların en kısa sürede iyileşmesine katkı yapılmaktadır. Antioksidan özelliklerini devam ettirmekte olan şurup formundaki böğürtlen tansiyonun düşmesi, bedenin güçlenmesi ve kabızlığa çözüm getirmesi bakımından da öne çıkmaktadır. Şurup dışında reçel yapımında da kullanılmakta ve reçel halindeki formuyla da benzer pek çok özelliği bir arada gösterebilmektedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir