Çilek Çeşitleri ve Özellikleri – Gizemli Meyveler

Çilek Çeşitleri

Çileğin Çeşitleri ve Özellikleri

Gülgiller familyasından bir meyve olan çilek otsu yapısıyla dikkat çeken bir bitkidir. Toprağa yayılarak büyüyen gövdesinden gelen meyvelerinin yenmeden önce mutlaka bol su ile çok iyi bir şekilde yıkanması da gerekmektedir. Hem rengi hem kokusu hem de lezzetiyle en sevilen yiyeceklerden biri olarak çileklerin anavatanı Amerika olmaktadır. En çok Amerika’da üretimi yapılan çileğin ikinci sırada en çok üretildiği yer ise Türkiye’dir. Özellikle vitaminler bakımından son derece zengin bir yapıya sahip olan çileğin günde 8 ile 10 adet kadar tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Dünyada fazlasıyla farklı çilek çeşitleri olduğunu biliyormuydunuz ? Bu çilek çeşitleri üzerine kapsamlı bilgileri makalemizin devamında okuyabilirsiniz.

Beyaz Çilek Özellikleri

Adını beyaz renge sahip olmasından alan Beyaz Çilek Özellikleri bakımından değerlendirildiğinde çilekle aynı genetik yapıyı üzerinde taşımaktadır. Hem tadı hem de kokusu bakımından ananasa çok benzer bir yapıda olan beyaz çileğin olgunlaşmasıyla birlikte renginin yeşilden beyaza dönmesi de söz konusu olur. Üzerinde çok küçük kırmızı renkli çekirdekler bulunan bu meyve yetiştiriciler tarafından da sık şekilde tercih edilmektedir.

Albion Çilek Özellikleri

Diamente ve Aromas’ın iyi özelliklerinin bir araya getirilmesiyle meydana gelen Albion Çilek Özellikleri bakımından meyve kalitesinin son derece yüksek olduğu bir meyvedir. Meyve büyüklüğü sezon boyunca oldukça büyük olan ve aynı büyüklükte kalabilen bu çilek türü toplama döneminde de en kolay şekilde toplanabilen meyvelerden olmaktadır.

Viyollü Çilek Özellikleri

Dikiminden 3 ile 5 ay sonrasına kadar fide halinde meyve alınabilecek bir seviyeye gelebilmesine rahatlıkla ulaşan Viyollü Çilek Özellikleri bakımından verim almak isteyenler için en iyi meyvelerden biridir. Torf ve toprak bakımından zenginleştirilmiş bir viyol yapısı ile bu tür çileklerden çok daha iyi verim alınabilmektedir. 3 veya 4 yapraklı yapısıyla viyollü çilekler kendine has bir görüntü de taşımaktadır.

Sweet Ann Özellikleri

Yayla ve geçiş gibi serin olan bölgeler yaz süresince meyve verebilen Sweet Ann Özellikleri bakımından yuvarlak konik şekle sahip olmasıyla dikkat çeker. Sert ve parlak kırmızı meyvelere sahip olan Sweet Ann iri bir yapıdadır.

Aromas Çilek Özellikleri

Nötr gün özellikli çilek çeşitlerinden biri olan Aromas Çilek Özellikleri bakımından meyvesi son derece bol olan bir türdür. Çok hoş bir kokuya ve tada sahip olan bu çilek türü toprağa bağlı olarak bulunduğu yerde toprağının 2 ya da 3 yılda bir yenilenmesini sağlar. Tadı ve kokusu kadar lezzetiyle de öne çıkan aromas çilekleri büyük yapısıyla da yetiştiriciler tarafından en çok tercih edilen meyvelerden olmaktadır.

Fern Çilek Özellikleri

Yaya bölgelerinde yetiştiğinde daha fazla verim alınabilen çilek türlerinden biri olan Fern Çilek Özellikleri açısından her zaman meyve verebilen yapısıyla oldukça verimli bir meyvedir. Bu yönüyle sıklıkla tercih edilen bu çilek türü aynı zamanda hobi amaçlı olarak meyve yetiştiriciliğine de son derece uygun yapıdadır. Toprağın durumuna bağlı olarak yetiştirilmesi sırasında toprağın iki veya üç seneye bir olarak yenilenmesinin de yapılması gerekir.

Monterey Çilek Özellikleri

Erkenci çilek çeşitleri arasında meyve kalitesi bakımından en iyi tür olan Monterey Çilek Özellikleri bakımından erkenciliğini yanı sıra aynı zamanda sertliği ve tadıyla da ön plana çıkmaktadır. Verimi bütün bir sezon boyunca alınabilen bu meyvenin bitkisinin çok sık ve küçük yapıda olması haşatının da kolay şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır. Çok küçük alanlara daha fazla çilek dikmek isteyenler için en iyi türlerden biri olan Monterey çilekleri üretkenliğin bu yolla artırılmasının da önünü açar.

Camino Real Çilek Özellikleri

Kısa gün çeşitlerinden biri olan Camino Real Çilek Özellikleri bakımından küçük, yoğun bir bitkidir. Çok daha açık ve daha dik bir şekilde varlığını gösteren Camino Real çilekleri çeşitli çilek hastalıklarına karşı da son derece dayanıklı yapısıyla dikkat çeker. Kırmızı örümceğe karşı toleransı yüksek olan bu tür meyvesinin büyük olmasıyla ve bitki başına yüksek verim alınmasıyla öne çıkmaktadır. Dış ve iç meyve rengi bakımından da koyu renge sahip olan bu tür daha geççi bir tür olarak bilinmektedir.

Camarosa Çilek Özellikleri

Verimli ve kısa gün çeşitlerinden biri olan Camarosa Çilek Özellikleri bakımından darbelere dayanıklı ve dolgun kırmızı renge sahip Camarosa çilekleri aroması son derece hoş bir türdür. Hem sera ve hem açık alanlarda çilek yetiştiriciliği için çok uygun bir tür olan bu türde ilaçlamaların ve gübrelemelerin çok daha özenli şekilde yapılması gerekmektedir. Özellikle azot verilmesi konusunda çok dikkatli bir şekilde davranılmalıdır.

Rubygem Çilek Özellikleri

Kısa gün çeşidi çilek türlerinden biri olan Rubygem Çilek Özellikleri bakımından erkenci ve tadı çok beğenilen bir çilek olmaktadır. Kırmızı renkli, tatlı, iri ve parlak özellikler gösteren meyvelerden biri olmasıyla dikkat çeken Rubygem çilekler tat özelliği bakımından kendi sınıfında yer alan çileklere göre çok daha iyi bir performans göstermektedir. Yıl boyu çilek veren bir yapıda olan bu çilekler verimlilik açısı bakımından da öne çıkmaktadır.

Yediveren Çilek Özellikleri

Meyve eti bakımından son derece sert ve rengiyle de koyu kırmızı renk özelliklerini taşıyan yediveren çilek Özellikleri açısından değerlendirildiğinde yaz boyunca belirli aralıklarla meyve verilebilen bir çeşit olarak görülmektedir. Havalar soğuyana kadar düzenli olarak aralıklarla ürün almaya müsait yapıda olan Yediveren çilekleri aroması son derece iyi bir meyvedir.

Fortuna Çilek Özellikleri

Kış ve ilkbahar mevsimlerinde üretimi yapılan Fortuna Çilek Özellikleri bakımından erkenci özelliğe sahip bir çilek türüdür. Büyüklüğü bakımından yüksek oranlara sahip olan bu çilek türü son derece çekici bir yapıda olmasını tekdüze bir şekle sahip olmasından almaktadır. Pazarlanabilir olması açısından diğer meyvelere kıyasla çok daha verimli bir tür olan Fortuna, meyvelerini uzun sağlarda vermesiyle hem döllenme sürecinin hem de hasat döneminin son derece kolay bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.

Festival Çilek Özellikleri

Kısa gün çeşidi çileklerden biri olan Festival Çilek Özellikleri açısından değerlendirildiğinde öncelikle görünümüyle konik şekle sahip olmasıyla öne çıkar. Meyvelerinin içinde açık kırmızı renklere sahip olan ve dışında koyu ve parlak kırmızı renklere sahip olan Festival türünde meyvenin aroması da son derece yüksek bir lezzet vermektedir. Şekil bozukluğu ilk meyvelerden az olan ve sonrasında artan bu tür erkenci bir çeşit olarak bilinmektedir.

Dağ Çileği Özellikleri

Vitamin bakımından çok zengin yapıda olan Dağ çileği Özellikleri açısından Aralık ayının ilk günlerinden sonra meyve vermesi ve çok sayıda hastalığa karşı dayanıklı olmasıyla ön plana çıkmaktadır. Dağ çileği özellikle kahvaltılarda besleyiciliğiyle tüketilmektedir.

Çileğin Fayda ve Zararları

İçerisinde antosiyanin adı verilen bir içerik bulunan çileğin fayda ve zararları değerlendirildiğinde meyvenin öncelikle vücut direncini artıran bir yapıda olduğu belirtilmelidir. Kansere karşı koruyucu bir yapı içinde olan çilek Alzheimer riskini azaltırken diyabet ve kalp damar sağlığına da iyi gelir. Çok tüketildiğinde ise kızarmalar, şişkinlikler, midede yanma, ishal, gaz gibi sorunlar yaşanabilmektedir. Ayrıca dağ çileği gibi bazı türlerinin aşırı tüketilmesi zehirlenmelere de sebep olur.

En İyi Çilek FidesiEn İyi Çilek Çeşitleri

Yetiştiricilerin amacına bağlı olarak en iyi çilek fidesi değişiklik gösterse de Festival, Rubygem, Fortuna gibi çeşitler verimlilik özellikleri bakımından en çok tercih edilen çeşitler olmaktadır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir