Hurma Çeşitleri ve Özellikleri – Faydaları ve Zararları

Hurma Çeşitleri ve Özellikleri

Türkiye’de daha çok Ramazan aylarında tüketilen bir meyve olan hurma bunun dışında hac ziyaretlerinin yapıldığı Kurban Bayramı döneminden sonra da anavatanı olan Suudi Arabistan’dan gelen çeşitleri ile tüketiliyor. En çok bilinen türleri arasında Acve, Mebrum, Safavi, Amber, Hudri, Sukkeri gibi çeşitleri bulunan hurma çeşitleri ülkemizde daha çok Medine Hurmaları olarak bilinen çeşidiyle tüketilmektedir.

Hurma Ağacı Özellikleri

Erkek ve dişlik özellikleri, ortalama ömrü, gövde yapısı bakımından insanla arasında en çok benzerlik kurulan ağaçlardan biri olan hurma ağacı özellikleri arasında öncelikli olarak yetişme şartlarının uygun olduğu alanlara ihtiyaç duymaktadır. Her daim tepesinde güneş ışıklarının bulunması beklenen hurma ağacının köklerinin de sürekli olarak suyla beslenmesi gerekmektedir. Kalın ve dik bir gövdeye sahip olan hurma ağacı 25 metre yüksekliğe kadar ulaşmakta ve 40 ile 100 kg arasında hurma meyvesi verebilmektedir. En çok meyve verdiği yıllar 15 ile 40. yaşları olurken ağacın ömrü ortalama 70 seneye kadar devam edebilmektedir.

Hurma Çeşitleri

Yetiştiği yerin kendine has özelliklerine kısa sürede uyum sağlayan bir yapıya sahip olan hurmalar bu özgünlük sebebiyle çok farklı hurma çeşitleri ile tüketilebilir durumdadır. Daha önce de belirtildiği gibi ülkemizde en fazla tüketilen hurma çeşidi olan Medine Hurmaları başta olmak üzere çeşitli mucizelerle adından söz ettiren Acve hurmaları, özellikle bebeklere faydalı olmasıyla öne çıkan ve hamileler tarafından tüketilen yaş taze hurmalar en çok bilinen hurma çeşitlerindendir. Özel kutularda hazırlanmış olan hediyelik hurmalar ile çikolatalı ve bademli çeşitleri bulunan özel hurmalar da bulunmaktadır. Daha çok sunum şekline göre ayrılmış olan bu hurmaların dışında Bağdat, İran, Dallı Tunus, Rotana, Berni gibi hurma çeşitleri de bulunmaktadır.

Mebrum Hurma

Hurma denince akla gelen ilk hurma görüntüsü hemen hemen her zaman mebrum hurma olmaktadır. Kahverengi rengiyle dikkat çeken ve ince kabuklu yapısıyla rahatlıkla tüketilebilen bu hurma türü oldukça lezzetli bir hurma çeşididir. Türklerin damak tadına en çok hitap eden hurma çeşidi olmasıyla Türkiye’de en çok tüketilen hurmalardan olmaktadır.

Medine Hurması

Medine’de yetişen çok sayıda hurma çeşidi bulunmasına rağmen Medine hurması dendiğinde ilk akla gelen hurma çeşidi tıpkı Mebrum hurmasına benzer bir yapıya sahip olan hurmadır. Yine ince kabuklu ve son derece lezzetli bir yapıya sahip olan bu hurma yine Türkiye’ye en fazla gelen hurma çeşitlerinden olmaktadır.

Amber Hurma

Medine hurmasına kıyasla çok daha uzun ve iri yapılı halde bulunan siyah ya da siyaha oldukça yakın rengiyle dikkat çeken son derece lezzetli hurma türü amber hurma olmaktadır. Kabuklu bir yapıya sahip olan bu hurma türü Medine’de yetişmektedir. Lif oranı ile yüksek etli ve hoş bir tada sahip olan bu hurma genellikle diyet yapan kişiler tarafından besleyici olması ve tok tutma özellikleriyle tercih edilmektedir.

Bağdat Hurması

Sarı renkte ve diğer hurma çeşitlerine göre çok küçük taneli olmasıyla dikkat çeken Bağdat hurması aroması son derece güzel ve tatlılığı ile orta seviyede bir hurma olarak bilinmektedir. Orta kalınlıkta bir hurma olmasıyla yumuşak sayılabilecek olan bu hurma türü özellikle hafif kıvamda hurma tadını seven kişiler tarafından tercih edilir.

Acve Hurması

Siyah renkli ve küçük taneli hurmalardan biri de acve hurması olmaktadır. Yuvarlak şekliyle ince uzun hurma görüntüsünün dışında kalan Acve hurmasının önemi bu hurmanın mucizelere konu olmasıdır. Hz. Muhammed tarafından dikildiği çeşitli kaynaklarla bugüne kadar ulaştırılmış olan bu hurmanın zehre karşı da etkili olduğu kabul edilmektedir.

Kudüs Hurması

Diğer hurma çeşitlerine göre fiyatının yüksek olmasıyla dikkat çeken Kudüs hurması son derece lezzetli bir hurma olmaktadır. Bugünkü Kudüs topraklarının bulunduğu yerlerde yetişmesinden dolayı ismini Kudüs Hurması olarak alan bu meyve çok lezzetli olmasıyla hurmalar arasında en sevilen hurma olarak bilinmektedir.

Domates Hurması

Arabistan coğrafyasında yetişmeyen hurma adını almış meyve türlerinden biri de domates hurması olmaktadır. Trabzon hurması olarak da bilinen bu meyve anavatanı olan Japonya ve Çin’den sonra Anadolu’nun kuzey bölümlerinde ve Akdeniz’de de yetiştirilmektedir. Tam olgunlaşan haliyle yendiğinde çok lezzetli bir hurma olan domates hurmasının henüz olgunlaşmadan yenilmesi halinde ağızda buruk bir tat ve uyuşukluk hissi bırakması söz konusudur.

Türkiye’de Hurma Ağacı Nerelerde Yetişir?

Dünya üzerinde genellikle Arabistan merkezli olarak yetiştirilen hurmalar için Türkiye’de hurma ağacı nerelerde yetişir diye sorulduğunda cevap şu olur: Türkiye’de Batı ve Güney Anadolu bölgesinde genellikle yetiştirilmektedir. Yaygın bir yetiştirime alanı olmasa da az miktarda da yetiştirilebilen bu meyveler ülkemizde genellikle gölgesinin son derece büyük ve koruyucu olmasından dolayı tercih edilir. Bununla birlikte Trabzon’da yetişen Trabzon hurması adında bir de farklı bir meyve bulunmaktadır.

En İyi Hurma Hangisi?

Dayanıklılığı, lezzeti, etinin kalınlığı, büyüklüğü ve şekliyle farklı damak tatlarına sahip olan kişiler için çeşitlenebilen hurma çeşitleri arasında en iyi hurma hangisi diye sorulduğunda buna kişisel tercihler doğrultusunda cevap verilebilir. Ancak en çok tüketilen hurma olan Medine Hurmaları ve oldukça pahalı olmasına rağmen çok lezzetli olmasıyla öne çıkan Kudüs Hurmaları bu alandaki en iyi hurma çeşitleri olarak bilinmektedir.

Hurmanın Faydaları ve Zararları

Hurma başta kabızlık olmak üzere sindirim sistemine dair pek çok rahatsızlığın giderilmesinde etkilidir. Kalp hastalıklarına karşı yüksek risk oranlarını düşürmede de etkili olan hurmanın faydaları ve zararları arasında faydalarında annelerin süt miktarını artırması, göz sağlığını iyileştirmesi, kolestrolü düşürmesi gibi yararları bulunmaktadır. Hücrelerin yaşlanmasını önleyici bir özelliğe sahip olan hurma bağırsak parazitlerini ve kurtları da vücuttan atar.

Doğrudan insan sağlığına bir zararı olmasa da hurmanın zararlarına bakıldığında çok tüketilmesi halinde şeker hastalarında çeşitli problemler ortaya çıkabilmektedir. Hurmanın yapışkan yapısından dolayı dişlerde kalıntı bırakması sebebiyle de dişlerde çürüklerin ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir.

Yaş Hurmanın Faydaları

Taze ya da yaş hurmanın faydaları oldukça çok farklı yönleriyle insan sağlığını olumlu olarak desteklemektedir. İçerisinde vitaminler, mineraller, nişasta ve glikoz bulunduğundan özellikle yeni doğum yapan kişilerin kısa sürede toparlanmasını sağlayan bu meyveler doğumun kolay geçmesine yardımcı olmakta ve doğum sancılarının etkisini de en aza indirmektedir. Dinçlik ve enerji veren u meyveler yaşlanmayı geciktirirken cinsel aktiviteyi de artırmaktadır.

Hurma Pekmezi Faydaları

Genellikle kış aylarının soğuk hava şartları karşısında halsiz düşen vücutlarda etkili şekilde kullanılması için tüketilen hurma pekmezi faydaları bakımından bu amacının ötesine geçmektedir. Kabızlığa karşı en etkili ürünlerden biri olan hurma pekmezinin aynı zamanda kanserin pek çok türüne karşı koruma etkisi ortaya koyduğu da bilinmektedir.

Hurma Protein

Besin değerleri bakımından son derece zengin ve yararlı bir içeriğe sahip olan hurma protein içeriği açısından 100 gramda 2,2 gram protein bulunduran bir meyvedir. Bu yönüyle oldukça besleyici ve gelişimi destekleyici bir meyve olan hurma yüksek kalorili bir meyve olduğu için tüketimi sırasında dikkat edilmesi gereken bir meyvedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir