Karpuz Çeşitleri Ve Özellikleri | Karpuz Meyvesi

Karpuz meyvesi

Karpuz Meyvesi


Karpuz ülkemizde yetiştirilen ve önemli bir yere sahip olan bitkilerden biridir. Kabakgiller familyasına ait olan karpuz, geniş yapraklı ve sarmaşık yapılı, yerde yayılan ve 20 metreye kadar sürgün olarak ilerleyebilen bir meyvedir.

Ülkemizde özellikle Adana, Diyarbakır, Tekirdağ gibi illerde en çok yetiştiriciliği yapılır.
Karpuz içerisinde yüksek oranda likopen ve şeker bulunmaktadır. likopen kanseri önleyen doğal ve güçlü bir maddedir. Kırmızı renkli yiyeceklerde var olan bu likopen, karpuz içerisinde de yüksek miktarda yer alır. Aynı zamanda yaz aylarında vücudun su ihtiyacını karşılamak için de en önemli besinlerden biridir.

Özellikle kurak ve kumlu topraklarda aşırı su verilmeden de yetiştirilebilen bir meyvedir. Ne kadar az su verilirse, karpuz o kadar sulu olmaktadır. Dünya üzerinde karpuz üretiminde ilk sırada Çin varken, ikinci sırada da Türkiye yer almaktadır. Çin üretimde aşırı sılama yöntemi kullandığı için seracılık yöntemi ile karpuz yetiştirir. Karpuz çeşitleri ve özellikleri ülkemizde de değişiklik ve çeşitlik göstermektedir.


Karpuz Çeşitleri

Karpuz çeşitleri arasında;

 • Yenidünya karpuzu, Bursa ve Tekirdağ bölgelerinde yetilen, dilimli kabuk renginde, açık yeşil, yuvarlak yapılı ve sulu karpuzdur. Ülkemizde yetiştirilmekte olan en iyi çeşitlerden biridir. Şeker oranı yüksektir ve yenidünya karpuzu ihraç edilen türler arasında yerini almıştır.
 • Tekirdağ karpuzu, en meşhur ve popüler olan karpuz çeşididir. Dış kabuğu koyu yeşil, çok çekirdekli ve boz renklidir. Kabuğu ince ve çok kırılgan bir yapıya sahiptir. Yenidünya karpuzunun yayılma göstermesi ile birlikte bu karpuz çeşidinin ekim alanında küçülmeler olmuştur.
 • Alacalı karpuz, bu karpuz çeşidinin iç meyve kısmı açık pembe olur. Şekli ise yuvarlak, kabuğu ince ve gevrektir. En çok Tekirdağ, Çorlu ve Bursa illerinde yetiştirilmektedir.
 • Diyarbakır karpuzu, ülkemizin en meşhur olan karpuzu Diyarbakır karpuzudur. Çok büyük boyutlara ulaşabilen bu karpuzun içi çıtır çıtır ve suludur. Bir karpuz ortalama olarak 60 kiloya kadar ulaşabilmektedir. Her yıl en büyük karpuzu yetiştirmeyi başaran il olarak ödüllere layık görülür. Dicle Nehrinin kenarında yetiştirilen karpuzlar, kurak topraklarda da yetişebilen karpuzların en iyi örnekleri arasında yer almaktadır.
 • Gülle karpuzu, kış aylarına doğru yetişen ve bazı bölgelerde güz karpuzu olarak adlandırılan karpuz çeşidi… Küçük boyutlarda olan bu karpuz, soğuğa en dayanıklı olan karpuz çeşididir.

Siyah Karpuz

Siyah karpuz bir İnegöl karpuzudur. Özellikle de son zamanlarda Adana karpuzu ile yarış halinde olması ile önemli bir yere gelmiştir. Siyah karpuz denmesinin nedeni ise, üzerinde herhangi bir çizgi olmaksızın, düz koyu yeşil renginde olmasından dolayı kaynaklanır.

Sarı Karpuz

Sarı karpuz çeşitleri bakımından Çin’de bolca üretilmekte olan karpuz çeşitlerinden biridir. Sarı karpuz içerisi sarı renkte olan bir karpuzdur. Fiyatı diğer karpuz çeşitlerine göre daha pahalıdır. Adeta şifa kaynağı olarak görülen bu karpuzun tadı ise diğer karpuz tatlarından çok daha farklı bir tada sahiptir.
Bu karpuz çeşidi böbrek taşının düşürülmesine yardımcı olur. Aç karnına tüketildiğinde sıvı oranı azalmış olan böbrekleri çalıştırır. İdrar yolu ile ağrısız bir şekilde böbreklerde bulunan taşın ve kumun dökülmesinde de önemli rol oynar.

Kış Karpuzu

Kış karpuzu olarak bilinen karpuz aslında sarı karpuzdur. Ülkemizde Trakya bölgesinde üretimi yapılmaktadır. Vücutta dolaşmakta olan serbest radikaller, kan şekerinin oranını bozmaktadır. Aç karnına tüketilen kış karpuzu radikallerin emilimini hızlandırır ve kan şekerini dengeler.

Karpuz Nasıl Yetiştirilir?

Karpuz çeşitleri

Çin’den sonra en çok karpuz üretimi ülkemizde yapılmaktadır. Türkiye içerisinde karpuzun en çok üretildiği alanlar içerisinde Marmara, Güneydoğu Anadolu, Ege ve Akdeniz yer almaktadır. İnsan sağlığı açısından önemli bir yere sahip olan karpuz, sıcak havalarda serinletici bir etki sunar. Karpuz nasıl yetiştirilir sorusu için öncelikle toprak cinsinin uygun olması gerekir. Su tutma kapasitesi yüksek, kumlu, derin, kumlu tınlı topraklarda daha iyi yetişmektedir. Toprağın pH derecesinin ise 6 ila 7 arasında olması gerekir. Toprağın zararlı mikroorganizmalardan ve hastalıklardan temizlenmesine dikkat edilmelidir.

Karpuz Ekimi Ne Zaman Yapılır?

Karpuz ekimi ne zaman yapılır sorusu için ekimler genellikle ilkbahar ve yaz aylarında yapılmaktadır. Karpuz tohumlarında tohumun kalitesi ve ekimi hasadın kaliteli olması açısından oldukça önemlidir. Tohumun ekim derinliği ise 2,5-3 cm, sıralar arası mesafe ise 80-100 cm olmalıdır.

Karpuz Hangi Bölgemizde Yetişir?

Karpuz hangi bölgemizde yetişir, en çok Güneydoğu Anadolu, Akdeniz, Marmara ve Ege bölgelerinde yetiştirilmektedir. Yurdumuzun her yerinde ise yetiştirilmesi yapılır. Ancak en çok yetiştirildiği bölgeler içerisinde Diyarbakır ilk sırada yer alır. Akdeniz bölgesinde ise Adana önceliklidir. İç Anadolu’da ise Çankırı ve Ankara illerinde yetişir.

Karpuz Suyu Faydaları

Karpuz suyu faydaları;

 • A ve C vitamini açısından oldukça zengin bir sudur. Cilt, göz ve saç başta olmak üzere tüm organların sağlığında olumlu etkiler sunar.
 • Hafızayı güçlendirir ve unutkanlığı geçirir
 • A vitaminin en önemli öncül maddelerinden biri olan Beta Karoten bakımından oldukça doludur ve göze çok iyi gelir.

İyi Karpuz Nasıl Anlaşılır

Karpuz seçerken iyi karpuz nasıl anlaşılır? Koyu renkli çekirdekli, olgun, sapı sararmış olan karpuzlar iyi karpuz olarak adlandırılır.

Karpuz Kabuğunun Faydaları

Karpuz kabuğunun faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. C ve A vitamini bakımından, magnezyum ve potasyum bakımından oldukça zengin bir meyve türüdür. Karpuzu kabukları cildi güzelleştirir, kalp hastalıklarına karşı kişileri korur. Bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir.

Karpuz Çekirdeği Faydaları

Yapılan araştırmalar sonucunda karpuzun çekirdeğinin de oldukça faydalı olduğu ortaya çıkmıştır. Karpuz çekirdeği faydaları içerisinde öncelikle diyabeti kontrol altına alması gelir. Diyabete bağlı olan semptomların hafifletilmesinde etkilidir. Karpuz çekirdeğinin içerisinde amino asit bulunur ve bu asit damarları açarak oksidatif stresi azaltır. Aynı zamanda magnezyum karbonhidrat metabolizmasının da düzene girmesini sağlar.

Karpuz Çekirdeği Nasıl Ekilir

Diğer sebzelerde olduğu gibi, karpuz da kendi çekirdeğinden yetiştirilen meyvelerden biridir. Karpuzun tohumunu elde etmek çok kolaydır. Kendiniz yetiştirmiş olduğunuz karpuzun çekirdeklerini atmayarak, güneş ışığından kaçınarak kurutup tohum elde edebilirsiniz. Karpuz çekirdeği nasıl ekilir ve en uygun zaman özellikle de yazın karpuz tohumlarını ekebilirsiniz.

Karpuz Hastalıkları

Karpuz hastalıkları içerisinde;

 • Kırmızı örümcek, bitki ve öz suyumu emerek beslenirler
 • Antraknoz hastalığı, hastalık etmeni olarak mantarlar bilinir ve buradan tohuma geçerler
 • Bozkurt, zararın etkileri nisan ayının sonlarında ortaya çıkar
 • Yaprak bitleri
 • Karpuz telli böceği

Karpuz Zayıflatır Mı?

Karpuz aşırı tüketilmediği sürece zayıflamanız da etkili olacaktır. Su ihtiyacını giderir ve hazımsızlık yapmaz. Karpuz zayıflatır mı? Her ne kadar sağlıklı olsa da yüksek miktarda şeker bulundurduğu için diyetlerde belirli bir miktarda kullanılması gerekir.

Karpuz Suyunun Cilde Faydaları

Karpuz suyunun cilde faydaları da oldukça çoktur. A ve C vitaminleri sayesinde hem cildiniz hem de saçlarınız canlanır ve güzelleşir. Yüksek oranda su cildinizin nemlenmesini sağlar.

Karpuz Alerjisi

Her besinde olduğu gibi karpuzun da bazı kişilerde alerji etkisi yarattığı bilinmektedir. Karpuz alerjisi bulunan kişide ortaya çıkan belirtiler içerisinde, kurdeşen dökme, ciltte şişme, ishal ve anafilaksi gibi ciddi semptomların oluşmasıdır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir