Muz Çeşitleri ve Özellikleri – Muz Meyvesinin Bilinmeyenler

Muz Çeşitleri


Lezzetli bir meyve olan muz çok sevilerek tüketilen bir meyve olmasının yanı sıra aynı zamanda besleyici özellikleri ile de ön plana çıkan bir meyve oluyor. İçeriğinde yüksek oranda potasyum barındıran muz hem ithal olarak hem de yerli ürün olarak Türkiye’de rahatlıkla bulunabilen meyvelerden biri oluyor. Dalından koparıldıktan sonra kısa sürede olgunlaşan meyvelerden biri olan muz, yeşil renkte dalından alındıktan sonra çok kısa sürede tatlılaşmaya da başlıyor.


Muz Ağacının Özellikleri / Muz Ağacı Bakımı


Son derece hassas bir şekilde yapılması gereken muz ağacı üretimlerinde ağacın meyvelerinin kalitesini artırmak ve ağacın sağlıklı bir şekilde yetişmesinin önünü açmak için muz ağacının özellikleri / muz ağacı bakımı konusunda bilgi sahibi olmak gerekiyor. 20 derece ortalama sıcaklıkta rahatlıkla yetişebilen bir yapıya sahip olan muz ağaçların gölgelik alanlarında ve yüksek rakımlı noktalarda daha iyi yetişme sergilemektedir. Azot ihtiyacı oldukça yüksek olan muz için zaman zaman çeşitli gübreleme yöntemleri ile topraktaki azot miktarının da artması sağlanmalıdır. Ayrıca çapa yoluyla toprağın havalandırılması da mutlaka gerekmektedir.

Düzenli olarak sulanması gereken muz ağaçları sık meyve yetişen ağaçlardan olduğu için aşırı nemden dolayı terleme probleminin yaşandığı yerlerden biri olmaktadır. Su kaybını büyük oranda yaşayan bu ağaçlara yönelik olarak özellikle çok sıcak yaz aylarında yarım saatte bir sulama kuralına uymak önemlidir. Budamasına yaprak bölümlerinden başlanan muz ağacı bu süreçte güneşi yeterli oranda göremezse bu durumda büyümesine de devam edememektedir.


Muz Çeşitleri

Mavi Muz ( Blue Java Banana ) / Mavi Muz Nerede Yetişir ? ( Muz Çeşitleri )

En çok tüketilen muz çeşitlerinden olan ve soğuğa karşı en toleranslı muzlardan biri olan Mavi muz ( Blue Java banana ) / mavi muz nerede yetişir diye sorulduğunda bunu bu türün anavatanı olan Güneydoğu Asya ve Kuzey Avustralya olarak cevaplamak gerekir. Bu alanların yanı sıra özellikle Türkiye’de de sınırlı da olsa bu türün yayılma alanlarını görmek mümkündür. Dondurmaların içerisinde en çok kullanılan muz türlerinden olduğu için mavi muz çoğu zaman dondurma muzu olarak da adlandırılabilmektedir.


Pembe Muz ( Musa Velutina ) ( Muz Çeşitleri )

Saksıda muz yetiştirmek isteyenler için en uygun muz türlerinden biri olan Pembe muz ( Musa Velutina ) boyu 120 cm’yi geçmeyen bir tür olarak muz türleri arasında bodur bir tür olarak bilinmektedir. Renkli meyveler vermesiyle dikkat çeke bu muz türü aylar boyunca üzerinde bitkilerini en taze haliyle taşımaya devam etmektedir. Soğuğa karşı oldukça dayanıklı olan bu tür zengin toprak üzerinden bol güneş alarak yarı gölge ortamda en iyi yetişme performansına ulaşır. Ayrıca büyük muzlar arasında tercih edildiğinde çok kısa sürede çoğalarak daha geniş grupların oluşmasını sağlar.

Kırmızı Muz ( Red Dacca ) / Kırmızı Muz Nerede Yetişir Ve Nerede Satılır / Kırmızı Muz Nasıl Yetiştirilir ? ( Muz Çeşitleri )

Normal muza kıyasla çok daha küçük boyutlarda özel olarak yetiştirilen kırmızı muz hakkında Kırmızı Muz ( Red Dacca ) / kırmızı muz nerede yetişir ve nerede satılır / kırmızı muz nasıl yetiştirilir konuları için bilgi almak gerekirse öncelikle bu türün Güney Amerika ve Asya’da yetiştirildiğini bilmek gerekmektedir. Tadı itibarıyla alışıldık muz tadına yakın bir tada sahip olan bu türün lezzetinde ahududu, çilek ve mango gibi aromalara da rastlamak mümkündür. Ülkemizde kırmızın muz Anamur’da sadece hobi amaçlı olarak deneme şeklinde yetiştirilmektedir.

Muz Hangi Ülkede Yetişir ?

Muz Çeşitleri

Muzun yetiştiği yerler itibarıyla anavatanı Güneydoğu Asya’dır. Bu bölgenin yanı sıra Güney Çin, Hindistan ve Avustralya bölgelerindeki adalarda da muzların ilk örneklerine rastlanması muz hangi ülkede yetişir sorusuna cevap olmaktadır. Türkiye’de en fazla muz yetiştiriciliği ise Anamur, Alanya, Bozyazı, Gazipaşa ve Toros dağlarındaki mikroklima alanlarda gerçekleşmektedir.

Muz Ağacı Kaç Yıl Yaşar ?

Muz yetiştiriciliği yapmak isteyenler için muz ağacı kaç yıl yaşar diye sorulduğunda bu ağaçların sadece tek yıllık olduğunu bilmek gerekmektedir. Tekrar meyve verebilmesi için mutlaka sulama, gübreleme ve bakım şartlarının en uygun şartlarda olmasını sağlamak da gerekmektedir.

Muz Nasıl Sarartılır ?

Muz marketlerde ve pazarlarda genellikle sarı renkte satışa sunuluyor olsa da muz yeşil halde alındıktan sonra sarartılırsa çok daha lezzetli bir hale gelmektedir. Bu yönüyle muz nasıl sarartılır buna bakıldığında muzun dalından alınmasının ardından 1 veya 2 hafta içinde sararması kendiliğinden gerçekleşebilmektedir. Ancak bunun dışında muzu evlerinde yeşil halden sarı hale getirmek isteyenler için elma gibi bir meyvenin kese kağıdına sarılarak naylon poşet içerisine muzlarla birlikte konulması gerekmektedir. Bu sayede olgunlaşma en iyi şekilde hızla gerçekleşmektedir.

Muzun Faydaları ve Zararları Nedir ?

Tok tutucu özelliğiyle ün kazanmış olan muzun faydaları ve zararları arasında faydaları daha ağır basmaktadır. Kalp sağlığını korumada en etkili meyvelerden biri olan muz sindirimin kolaylaşması, potasyum bakımından zengin olmasıyla öne çıkmaktadır. Muzun aşırı tüketimi halinde ise kabızlık sorunu yaşanabilmektedir. Ayrıca gaz ve hazımsızlık problemleri de baş gösterebilir.

Muzun Cilde Faydaları Varmı ?

Vücuda pek çok faydası bulunan muzun cilde faydaları incelendiğinde de çok sayıda yarardan söz etmek mümkündür. Potasyum ve B vitamini bakımından çok zengin olduğu için stres ve yaşlanmaya karşı muz oldukça etkilidir. Ayrıca içeriğindeki C vitamini ve çinko sayesinde sivilcelerin iltihaplanmasını önleyerek mikropların uzaklaştırılmasını da sağlar.


Muz Meyvesi İshal Veya Kabız Yapar Mı ?

Muzun en çok tüketilme sebeplerinden biri muz ishal veya kabız yapar mı sorusunun cevabını vermektedir. Genellikle ishal ya da ishale eğilimli mideler için muz tüketimi tavsiye edilmektedir. Dışkıyı katılaştıran bir yapıya sahip olan muz ishale karşı koruma sağlarken aşırı tüketimi halinde kabızlığa da sebep olmaktadır.


Muz Meyvesi Zayıflatır Mı ?

İçerisindeki şeker ve karbonhidrat sebebiyle kilo aldırdığı düşünülen muz yeterli miktarlarda tüketildiğinde zayıflatmada en etkili besinlerden biri olmaktadır. Tokluk hissi veren en iyi meyvelerden biri olan muz için muz zayıflatır mı bunu başarmak ancak muzun enerji ihtiyacının gerekli olduğu durumlarda tüketilmesiyle mümkün olur. Muz genellikle sporcular tarafından enerjinin artırılması veya spor sonrasında kas yıkımlarının önüne geçilmesi noktasında kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra lif bakımından zengin olduğu için ve vitamin ve mineral deposu sayıldığı için de kilo kontrolünün sağlanmasında en başarılı meyvelerden biridir.


Muz Kabuğu Ne İşe Yarar ?

Pek çok kişi tarafından işe yaramaz olduğu düşünülerek çöpe atılan muz kabuğu ne işe yarar bu öğrenilirse kabuklar da değerlendirilebilir. Öncelikli olarak ciltte meydana gelen siğillerin eritilmesi, akne ve sivilce oluşumlarının önüne geçilmesi noktasında muz kabuğu son derece etkili olmaktadır. Cilt lekelerinin azaltılmasında ve kırışıklıkların giderilmesinde de başarılı bir performans gösteren bu meyve sivrisinek ve böcek ısırıklarının etkisinin ciltten temizlenmesinde de kısa sürede etkisini göstermektedir. Gözaltı torbaları ve şişlikleri üzerinde uygulandığı durumlarda da muz kabuğu ile cildin tekrar doğal görünümüne gelmesi sağlanabilir. Vücut sağlığının yanı sıra ayakkabıların daha parlak görünümlere sahip olması noktasında da muz kabuğundan yararlanılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir