Üzüm Çeşitleri Ve Özellikleri | Üzüm Meyvesi

Üzüm çeşitleri

Üzüm Çeşitleri Ve Özellikleri


Ilıman iklimlerde yetişen üzüm dünya geneline bakıldığında en çok tüketilen meyvelerden biri olmaktadır. Geniş bir yetişme alanına sahip olmasıyla hemen hemen her noktada farklı örnekleri bulunan üzümler renkleri, lezzetleri ve verimleri bakımından da çok çeşide sahiptir.


Üzüm Ağacı Özellikleri

Üzüm çeşitleri


Kafkasya ve Anadolu toprakları ilk çıkış noktası olan üzüm ağacı özellikleri ile bu bölgelerde yıllar içinde bağcılık kültürü adı verilen bir kültürün de ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bugün gelinen noktada farklı tekniklerle insan eliyle de çeşitlendirilmiş olan türleri ile birlikte üzüm ağaçlarının on binin üzerinde farklı örneği bulunduğu bilinmektedir. Anadolu toprakları üzerinde ise bu rakam iki yüze kadar çıkabilmektedir. Üzüm ağacı, yapraklarının yuvarlar arasındaki ince çizgileri ile kendini belli eder. Asma olarak da bilinen sarkık görüntüsü sebebiyle bu ağaçların mutlaka bir destek çubuğu ile tutulması da gerekmektedir. Ağaç destek çubuğunun etrafında çubuğa sarılarak büyür.


Üzüm Çeşitleri

Üzüm çeşitleri


Genel bir değerlendirme yapıldığında üzüm çeşitleri arasında üç farklı türün bulunduğu söylenebilir. Bulundukları yere, yetiştirildikleri yere göre çok sayıda çeşidi bulunsa da emel olarak kırmızı, yeşil ve siyah olmak üzere üzümleri üç kategoride değerlendirmek mümkündür. Yeşil üzümler biraz daha ekşi bir tada sahip olurken kırmızı üzüm ise tatlı bir damak tadı bırakmaktadır. Siyah üzüm ise ikisini de içinde barındıran karma bir lezzete sahiptir.


Razaki Üzüm


Üzüm çeşitlerinden biri de razaki üzüm olmaktadır. Sarı açık yeşil rengi ile dikkat çeken bu üzüm az çekirdekli bir üzüm olmasıyla geniş kitleler tarafından sevilerek tüketilmektedir. Kokusuz bir üzüm olmasına rağmen bu üzümün lezzeti oldukça tatlı olmaktadır. Bu sebeple sofrada meyve olarak yaygın şekilde tüketilmektedir. Razaki üzümler ülkemizde İzmir, Aydın ve Denizli’de yetiştirilmekte ve bu bölgede yoğun şekilde tüketilmektedir.


Beyaz Üzüm


Antioksidan özellikleriyle sadece üzüm çeşitleri arasında değil tüm meyveler arasında en ön sıralarda yer alan beyaz üzüm özellikle yoğun çalışma temposuna sahip kişiler için stresin önüne geçmede son derece etkilidir. Her gün tüketilecek olan yarım salkım beyaz üzümle birlikte stresin ne kadar çabuk kaybolduğu görülmekte ve yaşanan yorgunluğun en kısa sürede giderildiği de anlaşılabilmektedir. Kişinin kendini daha dinç ve enerjik hissetmesini sağlayan beyaz üzümün tüketilmesi aşamasında sadece şeker hastalarının üzüm tüketimini sınırlandırmasına yönelik bir düzenleme yapılmalıdır. Özellikle halsizlik ve kronik yorgunluktan şikayet eden kişilerin mutlaka bu üzümün tüketimini aksatmadan sürdürmesi gerekmektedir.


Siyah Üzüm


Yoğun hoş kokusu ile dikkatleri üzerine çeken siyah üzüm çekirdekli bir üzüm olduğu için pek çok kişi tarafından tercih edilmez. Ancak hoş kokusu ve eşsiz lezzeti ile çekirdeğine rağmen bu üzümü seven kişiler de bulunmaktadır. Vitamin içeriği bakımından son derece zengin bir yapıya sahip olan bu üzüm türü özellikle kurutulmuş haliyle çerez olarak sıklıkla tüketilmektedir. Pasta ve kek süslemeleriyle bu ürünlerde içerik olarak da kullanılabilen siyah üzümlerin suyu sıkılarak meyve suyu şeklinde de tüketimi mümkündür.

Çekirdekli ve çekirdeksiz çeşitleri bulunsa da genellikle büyük çekirdekli bir meyve olan siyah üzüm içinde barındırdığı yarıdan fazla su içeriği ile son derece yumuşak ve tadımı lezzetli bir meyve olmaktadır. Vitamin ve mineral içerikleri bakımından oldukça besleyici bir yapıya sahip olan bu meyve kurutularak ya da doğada var olduğu gibi rahatlıkla tüketilebilir.


Siyah Üzümün Faydaları


Kara üzüm olarak da bilinen siyah üzümün faydaları çok fazladır. Öncelikle vitamin bakımından çok zengin bir meyve olan siyah üzümle vücudun ihtiyacı olan vitaminlerin karşılanması sağlanırken aynı zamanda üzümün içinde yoğun miktarda bulunan mineraller sayesinde de vücudun dengelenmesinde önemli bir yol kat edilir. Kalsiyum, potasyum, demir, A, B1, B2 ve C vitaminleri bakımından son derece zengin bir meyve olan siyah üzümle birlikte hastalıklara karşı sağlam bir bağışıklık kazanmak da mümkündür. Beyin fonksiyonlarının gelişmesinde önemli bir role sahip olan bu üzüm türü, hafızayı güçlendirmekte ve bu yönüyle Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltmaktadır. Kolestrol seviyelerini dengeleyen siyah üzümler kalp krizi riskini de en aza indirmektedir.

Düzenli olarak tüketilmesi halinde ulaşılacak olan siyah üzümün faydaları incelendiğinde ise hafızanın güçlendirilmesine yardımcı olması, kalp sağlığını koruması, şeker hastalığına iyi gelmesi gibi pek çok özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Kanser hücrelerinin oluşumunu engelleyen siyah üzüm akciğerlerdeki nem seviyesini artırarak astımın tedavi edilmesini de sağlar. Ayrıca siyah üzüm vücudu zararlı toksinlerden kolay şekilde arındırarak zayıflama süreçlerine de destek olur.


Şaraplık Üzüm Çeşitleri


Dünya üzerinde yetiştiği yere göre çok farklı çeşitleri bulunabildiği için şaraplık üzüm çeşitleri de bununla bağlantılı olarak çok sayıda olmaktadır. Hemen hemen yetiştirildiği her noktada şaraplık olarak da kullanılan üzümlerden Chardonnay, Riesling, Gewürztraminer, Cabernet gibi üzümler şaraplık için en çok tercih edilen üzümlerdendir. Bunun yanı sıra Cinsault, Merlot, Genache gibi Fransa kökenli üzümler de şaraplarda en çok tercih edilen üzümlerden olmaktadır. İran’dan dünyaya yayılmış olan Şiraz üzümü de şaraplık üzüm olarak en çok kullanılan üzümlerdendir.


Üzümün Faydaları


Üzümün farklı çeşitlerine göre faydaları farklılık gösteriyor olsa da üzüm genel olarak pek çok faydası ile öne çıkıyor. Öncelikli olarak hafızayı güçlendirerek Alzheimer’a karşı iyi gelen üzüm, migrene karı da son derece etkili bir çözüm sunuyor. Hazımsızlığın giderilmesi ve kansere karşı korunaklı bir vücuda sahip olunmasını sağlayan üzüm, göz sağlığının korunmasında da etkili bir meyve oluyor. Böbrek ve sindirim sistemine dair bozuklukları giderici bir yapıya sahip olan üzüm kabızlığın giderilmesi ve cilt sağlığının iyileştirilmesinde de son derece etkili oluyor.


Kuru Üzümün Faydaları


Kurutulmuş haliyle her zaman rahatlıkla tüketilebilecek bir yapıya sahip olan kuru üzümler siyah ve sarı olmak üzere iki ana çeşidiyle tüketilmektedir. Bu üzümler özellikle kuru üzümün faydaları bakımından çok değerli yiyecekler olmaktadır. Antioksidan özellikleri son derece yüksek olan kurutulmuş haldeki üzümler bağışıklık sistemini güçlendirirken kemik sağlığının da iyileştirilmesinde büyük rol oynamaktadır. Göz hastalıklarına karşı iyi bir koruma sağlayan ürün diyet lifleri bakımından da zengin bir yapıda olduğu için sindirim sisteminin sorunsuz bir şekilde çalışmasında son derece etkilidir. Demir ihtiyacını da karşılayan bu ürünler kan şekerinin aniden yükselmesinin de önüne geçer.


Üzümlerin Çekirdeğinin Faydaları


Birçok kişi son derece lezzetli üzümü bir an önce rahat şekilde tüketmek için üzümün çekirdeksiz olan çeşitlerinden yese de üzümün çekirdeği de kendi gibi çok sayıda özelliği ile faydalı oluyor. Bu açıdan değerlendirildiğinde üzüm çekirdeğinin faydaları öncelikle saç dökülmesinin önüne geçiyor. Kan dolaşımı hızlandıran bir yiyecek olan üzüm antikanserojen özelliği ile kanser çeşitlerinin önüne geçilmesinde de etkili oluyor. Cildin gençleşmesine yardımcı olan üzümler iltihabı sökmede de son derece etkili besinlerden oluyor.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir